KORONAVİRÜS VE DÜĞÜNLER

KORONAVİRÜS VE DÜĞÜNLER

    

KORONAVİRÜS salgını sebebiyle mart ayında kapatılan düğün mekanları 1 Temmuz’da açılıyor. KORONAVİRÜS salgınında düğünler nasıl yapılacak? Düğün mekanları hangi önlemleri alacak ? İçişleri Bakanlığı’nın nikah ve düğün salonu genelgesi kapsamında düğünlerde alınacak önlemler nelerdir?  Çiftlerin ve düğün mekanlarının merakla bekledikleri, tüm soruların cevabı yazımızda…

KORONAVİRÜS devam ederken düğünlerde alınacak önlemler:


1- Virüsün bulaşma riskini azaltmak amacıyla, düğün törenlerinde takı merasimi olmayacak. (Takı sandık usulü gerçekleştirilecek) 4 saatlik düğünler 3 saate düşürülecek.


2- Düğünlerde davetlileri karşılama, uğurlama, tokalaşma ya da kucaklama/sarılma yapılmayacak, sosyal mesafe korunacak. Toplu fotoğraf çekimi yapılmayacak. Sosyal mesafeye uyularak fotoğraf çekimi yapılacak.


3- Davetliler maskeli olarak düğüne katılacak (maskesi olmayan davetlilere düğün mekanı tarafından maske verilecek ) ve Tüm davetlilerin düğün töreni boyunca maskelerinin takılması sağlanacak. Düğün mekanın / düğün salonunun ortak alanlarında maske ve eldiven için ATIK KUTUSU bulundurulacak. ATIK KUTULARI’ ndaki tıbbi atıklar, imha edilirken diğer atıklar ile birleştirilmeyecek.

4- Düğün girişinde ateş ölçümü yapılacak. 38 0C’den yüksek ateşi olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak. Ateş ölçümü yapan personeller/ sorumlu tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanacak.


5- Düğün mekanı / düğün salonu girişlerinde törene katılacak davetlilerin; ad soyad ve iletişim bilgilerinin yer aldığı listelerine imzaları alınarak  girişleri sağlanacak.


6- Sosyal mesafeyi koruyacak şekilde oturma planları yapılacak ve oturma düzeni planı asılacak. Davetlilerin oturacakları masaların arasında 1,5 m mesafe olacak. Davetlilerin oturma düzeni içerisinde sandalyelerinin arasında ki mesafe 60 cm olacak. Mesafe ve oturma düzeni kuralları aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafirler grubu için UYGULANMAYACAK.


7- Davetlilerin sosyal mesafelerine dikkat etmeleri için mesafeyi sağlayacak yer işaretlemeleri yapılacak. Düğün mekanının pist alanında 4 m2 de 1 sosyal mesafe işaretlemesi yapılacak.


8- Düğün mekanında / düğün salonunda sosyal mesafeyi denetlemek için 1 personel görevlendirilecek. 


9- Düğün mekanlarının / salonlarının girişlerinde ve ortak alanlarında dezenfektan bulunacak. Her masada en az %70 alkol içeren kolaya bulundurulacak.


10- Gelin ve Damat odasına gelin ve damattan başka kimsenin girmemesi sağlanacak. Gelin odasının girişine İÇERİ GİRMEK YASAKATIR bilgilendirme yazısı asılacak.


11- Bekleme odaları, gelin odası, bebek bakım odası vb. Odalarda doğal havalandırma yapılacak. Düğün mekanında / düğün salonunda mescit var ise, 22 mayıs tarihli genelge hükümlerine uygun olarak kullanılacak.


12- ikramlar için, COVİD-19 kapsamında restoran, lokanta, cafe, pastane, börekçi, tatlıcı ve içerisinde yemek içme hizmeti sunan işletmelerde alınması gereken önlemler uygulancak. Düğün mekanında / düğün salonunda bulunan kantin kafeterya gibi yerlerde temizlik, maske kullanımı ,mesafe korunması ile ilgili tedbirler uygulancak. Büfe ,kafeterya vb. yerlerde ; bardak, tabak , kaşık, çatal, bıçak gibi malzemeler tek kullanımlık olucak. Büfe, kafeterya vb. yerlerde sağlık bakanlığı COVİD-19 kapsamında büfe ,kantin ve bayilerde alınması gereken önlemler uygulanacak. Açık büfe uygulanması durumunda, büfede bulunan yiyeceklerin misafirlerin temas kurmalarını engelleyecek bir cam siperlik yapılacak ve bir görevli tarafından servisi sağlanacak. Ortak kullanım alanında olan; çay, kahve makinesi, sebil, içecek makinesi vb. cihazlar bir personel vasıtasıyla ikram edilecek veya kullandırılacaktır. 


13- Canlı müzik olacak. Sosyal mesafe kurallarına aykırılık oluşturan oyun, dans, halay vb. Dans gösterileri yapılmayacak.


14- Düğün mekanlarına, düğün salonlarına servis ile gelinecek ise ,COVİD-19 kapsamında personel servis araçları ile ilgili alınacak önlemlere uyulacaktır. Vale-Park hizmetinde araçlarda temas edilen her nokta ilgili personel tarafından temizlenerek araç davetlilere teslim edilecektir.


15- Asansör kullanımlarında 1/3 sayıda kişinin binmesi sağlanacak. Asansör girişlerinde 1/3 kapasite uyarısı bilgisi asılcak ve asansör içerisinde en az 1m mesafe olacak şekilde işaretlemeler olacaktır.


16- Düğün mekanında, iki düğün arasında en az 1 saatlik zaman boşluğu bırakılacak. Bu süre zarfında salon kapı-pencere açılarak merkezi sistemlerle doğal hava sirkülasyon sağlanacak. Düğün mekan ve salonlarının temizliği günlük olarak düzenli yapılacak ve havalandırılacak.


17- Düğün mekanı içerisinde bulunan çocuk oyun alanı vb. yerler kullanılmayacak.


18- Temizlik personelleri tıbbi maske ve eldiven kullanılacak. Tuvaletlerin giriş kapıları mümkünse otomatik kapı sistemine dönüştürülecek. ( otomatik kapı yapılamaması durumunda paravan konularak giriş kapıları açık tutulacak.) Tuvaletlerler de devamlı sıvı sabun, tuvalet kağıdı, kağıt havlu ve çöp kutusu bulundurulacak. Musluklar ve sıvı sabun üniteleri mümkünse fotoselli olacak. Tuvaletlerde yer alan el kurutma cihazlarının kullanımına izin verilmeyecek.


19- Düğün mekan / Düğün salonunda çalışan personelin ,eğitim ve sertifikasyonu sağlanacak. Sertifikasız personel çalıştırılmayacak. Personelin giriş ve çıkışlarında personelin vücut ısı ölçümleri yapılacaktır. Bu veriler günlük olarak kayıt altına alıcak ve 14 gün süre ile saklanacak. Ateş, öksürük, burun akıntısı ve solunum sıkıntısı belirtileri olan çalışanlar sağlık kurumuna yönlendirilecek. Çalışan personel için yeterli miktarda koruyucu ekipman bulundurulacak. Tüm personel çalışma esnasında tıbbı bez maske ,yüz koruyucu ,şeffaf siperlik vb. kişisel koruyucu ekipman kullanacak. Çalışan maske nemlendikçe veya kirlendikçe değiştirecek. Değişim sırasında el temizliğini özenle yapacaktır. Personel kıyafetlerinin günlük temizliği ve hijyeni sağlanacak. Personel el hijyeni dikkat etmesi konusunda devamlı uyarılacak. Düğün mekanlarındaki görevli personellerin tuvalet, dinlenme, ortak yemek ve sosyal alanları mesafe koşullarına göre düzenlenecektir. Personelin kendisinde veya birlikte yaşadığı kişilerde COVİD-19 semptomlarını görmesi halinde ivedi olarak işletme yöneticisine bildirecektir. Düğün mekanı / düğün salonu yönetimi tarafından personele belirli periyotlar ve şüpheli durumlarda COVİD-19 testi yaptırılacak. Bu sonuçlar kayıt altına alınarak muhafaza edilecek. 


Düğün mekanları / Düğün salonları yukarıdaki kurallara ek olarak, sağlık bakanlığı bilim kurulu ve ilgili bakanlıklar ile yetkili kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı veya yapacağı tüm düzenlemlere takip ederek uyacaktır. Umumi hıfzıssıhha kanunun 27 ve 72 maddeleri uyarınca gerekli önlemler alınacak. Tedbirlere uymayanlara ilgili umumi hıfzıssıhha kanunun 282 maddesi gereğince idari para cezası uygulanacaktır. Son olarak Nişan, gelin alma, kına, sünnet düğünü vb. etkinliklerde de yukarıda belirtilen kural ve esaslara uygun hareket edilmesi sağlanacaktır. COVİD-19 kapsamında düğünler yukarıda ki maddeler ile yapılacak. Çiftlerin, davetlilerin ve işletme sahiplerinin gösterecekleri özen ve önlemlerle sağlıklı düğünler yapılacaktır. 


Henüz yorum yapılmamış

Hesabınıza giriş yapıp yorum yazabilirsiniz

Hesabınıza Giriş Yapın